اتصالات فستو

اتصالات فستو، ابزاری برای کنترل جریان سیالات

اتصالات فستو اجزایی هستند که برای اتصال لوله ها، شلنگ ها و سایر ابزارهای جریان سیالات به یکدیگر استفاده می شوند. آن‌ها در سیستم های آب، پنوماتیک و هیدرولیک رایج هستند و به طور کلی و ویژه برای یکی از انواع سیالات پرکاربرد طراحی می شوند.

 اتصالات فستو انواع مختلفی دارند که می توان آن‌ها را بر اساس کاربرد، اندازه، پیکربندی، شکل، ماده، نوع رزوه، نوع اتصال و غیره طبقه بندی کرد. تنوع در انواع اتصالات باعث می شود هر کدام برای کاربردهای خاصی مناسب تر باشند؛ بنابراین، مهم است که نوع سیال و کاربردی که در فعالیت مورد نظر از اتصالات فستو انتظار می رود به خوبی درک و شناخته شود تا بهترین اتصالات انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد.

از جمله انواع اتصالات یا کانکتور فستو می توان به کوپلینگ، آداپتور، اتصالات رزوه ای و … اشاره کرد.

1) اتصال شلنگ و لوله: این اتصالات مستقیماً به یک شلنگ یا لوله متصل می شوند و آن را به یک شلنگ، لوله یا مایع دیگر متصل می کنند. آن‌ها معمولاً حداقل در یکی از پورت ها نخ ندارند.

2) اتصالات رزوه ای: این اتصالات دارای اتصال رزوه ای بر روی درگاه (پورت ها) هستند تا بتوانند آن را به یک قسمت رشته ای دیگر مانند لوله یا قطعه متصل کنند.

3) کوپلینگ: این نوع از اتصالات فستو معمولاً از دو قسمت تشکیل شده اند که با هم اتصال ایجاد می کنند و معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که توسط کاربر، متصل و از هم جدا شوند. به عنوان نمونه ای از اتصالات کوپلینگ می توان به اتصالات سریع شلنگ باغ یا اتصالات پنوماتیک اشاره کرد.

اتصالات فستو، ابزاری برای کنترل جریان سیالات

فستو (FESTO)؛ پیشرو در تولید اتصالات پنوماتیک

یکی از برندهای پیشرو و معتبر در ساخت و توزیع اتصالات پنوماتیک باکیفیت، برند فستو می باشد که محصولات تولیدی این شرکت نظیر کانکتور یا اتصالات فستو (Festo pneumatic fittings connectors)، امروزه می توانند در بسیاری از صنایع و بخش های مختلف مورد استفاده گسترده قرار گیرند.

فناوری پنوماتیک از گاز تحت فشار به منظور تولید انرژی و ایجاد حرکت مکانیکی استفاده می کند. متداول ترین گاز مورد استفاده در فناوری پنوماتیک، هوای خشک است. هوا باید خشک باشد زیرا رطوبت دارای کیفیت فشاری متفاوتی است. فناوری پنوماتیک بسیار شبیه به فناوری هیدرولیک است، با این تفاوت که در فناوری هیدرولیک سیال مورد استفاده برای ایجاد حرکت همیشه مایع است.

انواع اتصالات فستو

فیتینگ پنوماتیک فستو آلمان یا همان اتصالات فستو با کیفیتی متفاوت و برتر در سطح بین المللی و برای انواع کاربردهای صنعتی توسط شرکت آلمانی FESTO طراحی و تولید شده اند. به منظور تهیه اتصالات مناسب برای برنامه مورد نظر خود، می بایست با طیف وسیع اتصالات فستو آشنا بوده و کاربرد و مزایای هر یک را بدانید. در ادامه به معرفی برخی از نمونه های این اتصالات خواهیم پرداخت:

اتصالات پنوماتیک آرنج

این اتصالات پنوماتیک، شکلی شبیه به آرنج دارند. اتصالات آرنج، شلنگ ها را در زاویه 90 یا 45 درجه متصل می کنند تا جهت جریان هوا را تغییر دهند. آن‌ها دارای یک درگاه ثانویه رشته ای نر یا ماده هستند. آرنج های معمولی بازوهایی با طول یکسان دارند، در حالی که آرنج های بلند یک بازوی بلندتر دارند.

اتصالات فستو پنوماتیک آرنج برای اتصال یک یا چند شلنگ استفاده می شود و می تواند به کاربر اجازه دهد به راحتی اتصالات موجود در سیستم را برای مجموعه ای از لوله ها تغییر دهد.

ویژگی های کلیدی اتصالات پنوماتیک آرنج:

 • جمع و جور و همه کاره
 • ایده آل برای کار با لوله های نایلونی

اتصالات پنوماتیک مستقیم

اتصالات فستو از نوع پنوماتیک مستقیم دارای یک سمت رزوه ای و سمت دیگر برای اتصال به لوله یا شلنگ هستند. از این اتصالات قابل به کارگیری به عنوان آداپتور در سیستم های پنوماتیک هستند. اتصالات پنوماتیک مستقیم در انواع مختلفی از نظر قطر لوله، اندازه اتصالات، مواد سازنده بدنه و … طراحی و تولید شده و در بازارهای بین المللی موجود هستند.

ویژگی های کلیدی:

 • بسیار ایمن
 • قابلیت استفاده با طیف وسیعی از ابزارها

اتصالات پنوماتیک T شکل

اتصالات فستو پنوماتیک T شکل، به منظور فراهم آوردن قابلیت اتصال مستحکم و ایمن با پورت های رزوه ای، از مکانیزم فشاری بهره گیری می کنند. این اتصالات را می توان به شیوه ای آسان و نیز سریع نصب کرد. در اتصالات فستو T شکل، جنس اتصالات انتهایی و نیز اتصالات شاخه ای می تواند از دو ماده مختلف باشد.

ویژگی های کلیدی:

 • طراحی اتصالات T شکل به صورت سوراخ کامل
 • نشت بسیار کم این اتصالات در هنگام عملکرد

اتصالات پنوماتیک Y شکل

از اتصالات فستو Y شکل در انواع کاربردهای صنعتی نظیر صنعت هوایی، نساجی، کارگاه های رباتیک، خودرو سازی و … به طور گسترده ای بهره گیری می شود.

ویژگی های کلیدی:

 • برخورداری از قابلیت اتصال سریع و محکم با اجزای سیستم پنوماتیک
 • برخورداری از مخزن و بدنه مقاوم در برابر جریان پرفشار و خلأ
اتصالات پنوماتیک مستقیم

اتصالات عملکرد پنوماتیک

اتصالات فستو از نوع عملکرد پنوماتیک، طیف عملکردی وسیعی دارند؛ از جمله مناسب برای مسدود کردن جریان و نیز تنظیم جریان در حین عملیات می باشند. این اتصالات همچنین در جنس های متفاوتی بسته به کاربرد مورد نظر از آلومینیوم و برنج گرفته تا فولاد و … قابل تولید هستند.

اتصالات فستو فشرده سازی یا کمپرسوری

اتصالات فستو فشرده سازی که به اتصالات کمپرسوری نیز معروف است، برای اتصال شلنگ به سیستم های هوای فشرده استفاده می شود. آن‌ها اتصال بدون نشت، آسان و سریع را ارائه می دهند و معمولاً 1 تا 6 پورت اتصال دارند. آن‌ها با دست نصب و راه اندازی می شوند.

برای نصب، شلنگ به قسمت حلقه آزاد اتصالات فستو فشار داده می شود تا به انتهای آن برسد. برای جداسازی نیز، حلقه رهایی را به سمت داخل اتصالات فشار داده و لوله بیرون کشیده می شود. برای نگه داشتن لوله در جای خود از چنگال قفل استفاده می شود.

اتصالات فستو فشاری با 1 نقطه اتصال

این اتصالات دارای یک درگاه اتصال هستند، بنابراین جریان هوا را متوقف می کنند.

پلاگین برای اتصالات فشاری

از پلاگین برای آب بندی اتصالات فشاری پنوماتیک استفاده می شود و به همان شیوه ای که در اتصالات فستو فشاری شرح داده شد، نصب و جداسازی می شود.

اتصالات درپوش

از اتصالات درپوش برای بستن یک شلنگ پنوماتیک با اتصالات پلاگین استفاده می شود.

اتصالات فشاری با 2 نقطه اتصال

این نوع از اتصالات فستو دارای یک درگاه نوع فشاری و یک درگاه ثانویه تک رشته ای (نر یا ماده) هستند. هوا از درگاه ورودی به درگاه خروجی جریان می یابد.

اتصالات فستو کشویی مستقیم نر

 اتصالات مستقیم یک شلنگ را در یک خط مستقیم با یک درگاه ثانویه با نخ نر متصل می کند.

اتصالات فستو مستقیم فشاری ماده

 اتصالات مستقیم یک شلنگ را در یک خط مستقیم با یک درگاه ثانویه با نخ ماده متصل می کند.

اتصالات مستقیم شش گوش داخلی

اتصالات فستو مستقیم شش ضلعی داخلی دارای یک درگاه ثانویه رشته ای نر و یک اتصال داخلی شش ضلعی هستند. اتصالات مستقیم شش گوش داخلی دارای یک درگاه ثانویه رشته ای نر برای اتصال آن به یک سوپاپ هستند. پس از ایجاد اتصال رزوه ای، شش ضلعی داخلی می تواند محکم شود.

اتصالات فستو مستقیم پلاگین

اتصالات مستقیم پلاگین، شلنگ ها را در یک خط مستقیم به هم متصل می کنند. به موجب آن، یک پورت از اتصال از نوع فشاری و پورت ثانویه از اتصال نوع ساقه ای یا “پلاگین” استفاده می کند. به طور معمول، ساقه به یک اتصالات فشاری وارد می شود.

اتصالات فستو آرنج پلاگین

 اتصالات آرنج پلاگین شلنگ ها را با استفاده از پورت های اتصال از نوع فشاری و پلاگین در زاویه ای به اندازه 90 درجه از هم متصل می کنند.

اتصالات عملکرد پنوماتیک

اتصالات فشاری با 3 نقطه اتصال

 این نوع از اتصالات فستو، دارای دو پورت از نوع فشاری و یک پورت رشته ای یا دیگری از نوع فشاری در ورودی است. اتصالات می تواند دارای دو ورودی و یک خروجی برای افزایش فشار یا یک ورودی و دو خروجی برای کاهش فشار و ایجاد دو جریان هوا باشد.

اتصالات ورودی سوراخ دار

این نوع از اتصالات فستو شامل اتصالات فشار در یک طرف و اتصالات رزوه ای با سوراخ در طرف دیگر هستند. روزنه اندازه لوله را کاهش می دهد، بنابراین جریان هوا را به میزان دلخواه کنترل می کند. از این اتصالات می توان برای تخلیه سیستم پنوماتیک استفاده کرد. آن‌ها همچنین به عنوان دهانه های کنترل جریان و محدود کننده های جریان شناخته می شوند.

راهنمای انتخاب اتصالات پنوماتیک

همان طور که پیشتر اشاره شد، اتصالات فستو پنوماتیک قطعاتی هستند که برای اتصال لوله و شلنگ در سیستم های پنوماتیک (گاز تحت فشار) استفاده می شوند. برای انتخاب اتصالات متناسب با برنامه ها و سیستم های خاص، می بایست به نکات مهمی توجه کرد. برخی از این نکات در ادامه بررسی خواهند شد.

لوله ها و شلنگ های پنوماتیک

تشخیص اینکه چه نوعی از لوله ها یا شلنگ ها در سیستم متصل هستند مهم است تا مشخص شود چه اتصالاتی مناسب برای برنامه مورد نظر هستند.

اتصالات فشاری با 3 نقطه اتصال

هنگام تصمیم گیری در مورد چگونگی انتخاب اتصالات فستو پنوماتیک، باید تعیین کنید که چه نوع لوله یا شلنگی و با چه اندازه ای مورد نیاز شماست. در وهله اول، شما باید بین لوله یا شلنگ تفاوت قائل شوید.

به نظر می رسد لوله و شلنگ یکسان باشند، اما اندازه لوله ها با قطر خارجی آن‌ها تعیین می شود تا با اتصالات فشاری سازگار باشند. اندازه شلنگ با قطر داخلی آن تعیین می شود و معمولاً دارای اتصالات سفت و محکم، مفصل گردان یا اتصال سریع است که در دو انتهای آن متصل می شود. لوله ها کاملاً سفت و سخت هستند، از یک ماده جامد واحد ساخته می شوند و معمولاً با توجه به بعد قطر داخلی آن‌ها تعریف می شوند.

انواع لوله ها

لوله بادی: لوله های بادی مخازن نسبتاً سفت و سختی هستند که به طور کلی از یک ماده جامد، به طور معمول نوعی ترمو پلاستیک ساخته شده اند که برای مقاومت بالاتر نیز می توانند در داخل تقویت شوند.

لوله های نایلونی: نایلون، سبک، سخت و از نظر ابعاد پایدار است، دارای جذب آب کم و مقاومت زیادی در برابر خمش است.

لوله های پلی اورتان: پلی اورتان، انعطاف پذیر، قوی و مقاوم در برابر سایش و انحراف است و همچنین می تواند در تماس با روغن مقاومت کند.

لوله های پلی پروپیلن: پلی پروپیلن در برابر اشعه ماورا بنفش مقاومت می کند، در برابر حمله شیمیایی مقاوم است و می تواند برای استفاده در کاربردهای تماس با مواد غذایی مورد استفاده واقع شود.

لوله های PVC

لوله های پلی اتیلن

و …

شلنگ ها نیز ظروف کاملاً انعطاف پذیری هستند که از انواع مختلف مواد ترمو پلاستیک مشابه ساخته شده اند. یک شلنگ با یک یا چند لایه از الیاف مارپیچ تولید می شود. برای تقویت شلنگ، از یک پوشش محافظ خارجی استفاده می شود. شلنگ به طور کلی گران تر از لوله است اما ناهموار و بادوام تر است، زیرا اغلب برای ابزار دستی استفاده می شود و در سطوح ساینده کشیده می شود.

انتخاب اتصالات پنوماتیک

انواع اتصالات بر اساس شیوه اتصال

اتصالات فستو پنوماتیک بر اساس شیوه اتصال از هم متمایز می شوند. اتصالات پنوماتیک از طریق چندین روش اتصال مختلف ، قابلیت اتصال دارند که هر یک از آن‌ها راحتی و مزایای خاص خود را دارند.

اتصالات توپی و آستین: اتصالات توپی و آستین، آستین خارجی را به اتصالات داخلی (توپی) متصل می کند. آستین برای اتصال و قطع دو سر اتصالات جمع می شود. برخی از اتصالات توپی و آستین به عنوان اتصالات فشاری عمل می کنند که برای برنامه هایی که نیاز به قطع و وصل مجدد و مکرر قسمت شلنگ دارند مناسب است.

اتصالات فستو فشاری: اتصالات فشاری شامل انواع اتصالات است که از نیروی فشاری برای اتصال لوله یا شلنگ به اتصالات استفاده می کنند.

اتصالات استاندارد فشرده سازی: که از واشرهای فلزی و حلقه هایی جهت محکم نمودن اتصال استفاده می كنند و فشرده سازی معمولاً با بستن یک مهره روی اتصالات و لوله یا شلنگ انجام می شود. اتصالات استاندارد فشرده سازی برای جمع آوری نیازی به ابزار ندارند و این امر برای نصب سریع در مزرعه مناسب است.

اتصالات نوع نیش دار: نوعی از اتصالات فشاری با دندانه های تیز است که هنگام فشرده شدن ظرف را اصطلاحاً گاز می گیرد و مهر و موم را فراهم می کند. اتصالات نوع نیش دار، مانند اتصالات فشاری استاندارد، برای جمع آوری نیازی به ابزار خاصی ندارند، اما این نوع اتصال، فشار قوی و فشار بیشتری را ایجاد می کنند.

اتصالات مشعل یا مخروطی: که از بدنه ای با انتهای مخروطی تشکیل شده است. از ابزارهای مخصوصی برای نصب لوله در داخل انتهای مخروطی استفاده می شود که یک مهر و موم عمیق ایجاد می کند. اتصالات فستو مشعل یا مخروطی می توانند فشارهای بالاتر و طیف وسیعی از پارامترهای عملیاتی را نسبت به اتصالات فشرده سازی استاندارد کنترل کنند.

اتصالات چین دار: اتصالات چین دار شامل قرار دادن شلنگ بر روی انتهای لوله ای و چین خوردن آن در برابر آستین، حلقه یا سوکت چین است. این اتصالات معمولاً برای ایجاد اتصالات، به ابزارها یا ماشین های چین دار احتیاج دارند.

همانطور که پیشتر اشاره شد در حالتی که شیر برقی بسته باشد، حرکت خطی پیستون در اثر میدان مغناطیسی تولید شده توسط سلونوئید، موجب باز شدن مهر و موم شیر برقی شده و به این صورت روزنه یا دریچه باز می شود و به این صورت مجوز جریان یافتن سیال صادر می گردد.

حال باید گفت در حالتی که شیر برقی فستو بسته باشد، این حرکت خطی پیستون به سمت پایین انجام خواهد شد و باعث می شود تا مهر و موم شیر برقی، روزنه یا دریچه شیر را ببندد و مانع از جریان پیدا کردن سیال شود. حلقه های سایه زنی یا کویل ها نقش جلوگیری از بروز لرزش در سیم پیچ های نوع AC را ایفا می کنند.

محدوده دما و فشار عملیاتی

سایزبندی

پس از مشخص شدن نوع اتصالات مورد نیاز، می توان به اساسی ترین جنبه اتصالات پنوماتیک پرداخت: اندازه مناسب. اندازه گیری مناسب برای انتخاب موفقیت آمیز اتصالات فستو ضروری است، زیرا قطعات بزرگ یا کم اندازه کاملاً ناسازگار خواهند بود یا به طور نامناسب مهر و موم یا به هم متصل می شوند.

اندازه اتصالات پنوماتیک با توجه به اندازه لوله ها یا شلنگ هایی که به آن‌ها متصل می شود، تعریف می شود. اندازه شلنگ ها و لوله ها بر اساس قطر داخلی (ID) و قطر خارجی (OD) مشخص می شود که در واحد اینچ یا میلی متر اندازه گیری می شوند. اتصالات طراحی شده برای اتصال به لوله با OD 2 به عنوان اتصالات OD 2 درجه بندی می شود. قطر داخلی، قطر قسمت خالی استوانه را اندازه گیری می کند، در حالی که قطر خارجی شامل ضخامت دیواره لوله است.

محدوده دما و فشار عملیاتی

اتصالات فستو پنوماتیک غالباً برای محدوده دما و فشار خاصی بر اساس آنچه برای کنترل آن طراحی شده اند، درجه بندی می شوند.

دامنه فشار عملیاتی اتصالات، محدوده کاری فشارهای وارد شونده یا درجه فشارهایی است که در آن محدوده اتصالات می بایست عملکرد و بازدهی مطلوب داشته باشند که معمولاً بر حسب پوند بر اینچ مربع اندازه گیری می شود. کار کردن در بالاتر یا کمتر از این درجه بندی می تواند باعث خرابی اتصالات شود (شکستن، نشت، از بین رفتن مهر و موم آن).

محدوده دمای عملیاتی محدوده کاری دما یا درجه بندی دمایی است که در آن محدوده اتصالات می بایست عملکرد مورد انتظار را داشته باشند. این دامنه دمایی بر حسب درجه فارنهایت یا درجه سانتی‌گراد اندازه گیری می شود. عملکرد بالاتر یا پایین تر از این درجه بندی می تواند باعث خرابی اتصالات شود.

اتصالات شامل فلزات، پلاستیک

مواد سازنده اجزاء اتصالات

اطلاع از مواد سازنده بدنه و اجزای اتصالات فستو برای تعیین خصوصیات مختلف فیزیکی قطعه و همچنین اطمینان از سازگاری آن با سیال مهم است. جنس مواد سازنده اتصالات شامل فلزات، پلاستیک ها و کامپوزیت ها است.

فلزات

آلومینیوم – سبک و مقاوم در برابر خوردگی. آلومینیوم به خودی خود مقاومت کششی کمی دارد و برای مقاومت در برابر خوردگی و چگالی کم در کاربردهای فشار کم مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده با روی، مس، سیلیکون، منگنز و یا فلزات دیگر آلیاژ می شود تا مقاومت و سختی آن را بهبود بخشند.

برنج – محکم، بادوام و مقاوم در برابر خوردگی، دارای شکل پذیری دمای بالا و هدایت خوب. برنج آلیاژی از مس و روی است. این فلز متداول ترین فلز برای فشرده سازی و استفاده در اتصالات رزوه ای معمولی در سیستم های پنوماتیک است چرا که از قابلیت ماشین کاری و عملکرد عالی برخوردار است.

مواد سازنده اجزاء اتصالات

فولاد – بادوام و مستحکم، با مقاومت بالا در برابر گرما. فولاد آلیاژی از آهن و کربن است. به طور معمول با فلزات دیگر آلیاژ می شود تا مقاومت در برابر خوردگی آن بهبود یابد. فولاد گالوانیزه برای محافظت بیشتر در برابر زنگ زدگی و مقاومت شیمیایی با روی پوشانده شده است.

فولاد ضد زنگ – قوی با مقاومت در برابر خوردگی و خواص شیمیایی عالی. فولاد ضد زنگ آلیاژی از فولاد است که حاوی بیش از 10.5 درصد کروم است. این فلز استحکام و دوام فولاد را دارد، ضمن اینکه مقاومت در برابر خوردگی بسیار خوبی را نیز به همراه دارد.

پلاستیک

فلورسین ها مانند پلی تترافلوئوراتیلن (PTFE) و پلی وینیلیدن فلوراید (PVDF) پلیمرهای پایه فلوروکربن هستند که معمولاً برای نیازهای دمایی بالاتر از 500 درجه فارنهایت (250 درجه سانتی‌گراد) استفاده می شوند. آن‌ها مقاومت شیمیایی و خواص دی الکتریک بسیار خوبی از خود نشان می دهند.

پلی پروپیلن به دلیل قیمت، سازگاری گسترده مواد و دوام، از موادی است که به طور گسترده ای برای اتصالات پنوماتیک استفاده می شود. این ماده عملکرد بسیار عالی از خود نشان می دهد و به دلیل مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش UV، هوا و ازن، می تواند در برنامه های مختلفی استفاده شود.

کامپوزیت ها

اتصالات فستو کامپوزیت شامل موارد ساخته شده از ترکیب مواد مانند کربن، فایبرگلاس و گرافیت است. این مواد دارای نقطه ذوب بالایی هستند و به عنوان اتصالات برای کاربردهایی که به دوام در دمای بالا و مقاومت شیمیایی بالا نیاز دارند، استفاده می شود. آن‌ها همچنین رسانایی الکتریکی و حرارتی کمی دارند.

ویژگی های اضافی و جانبی اتصالات فستو

اتصالات فستو پنوماتیک ممکن است ویژگی های دیگری داشته باشند که عملکرد مورد نیاز برای برنامه های خاص را اضافه می کنند.

 • اتصالات سرپیچ در اتصالات فستو به گونه ای طراحی شده اند که می توانند در دیواره نصب شوند تا اتصالات لوله را در دو طرف مانع ایجاد کنند.
 • اتصالات فشاری به گونه ای طراحی شده اند که امکان نصب یا اتصال اتصالات را در زمان تحت فشار بودن سیستم فراهم می کنند.
 • اتصالات روکش دار دارای پوشش یا روکش هستند که خصوصیات مقاومت حرارتی، دوام شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی یا سایر مشخصات مطلوب سطح را فراهم می کنند.
 • برخی از اتصالات فستو از قبل به منظور عایق بندی ظرف و محیط از دمای خارج عایق بندی شده اند.
 • و …

چگونه اتصالات پنوماتیک مناسب را انتخاب کنیم

اتصالات پنوماتیک در هر نوع سیستم گاز تحت فشار برای اتصال بخش های مختلف لوله یا شلنگ مورد نیاز است. اتصالات فستو پنوماتیک معمولاً مهر و موم محکم تری دارند و تحت فشار کمتری نسبت به اتصالات هیدرولیکی هستند و اغلب در سیستم های کنترل پنوماتیک و همچنین قطعات متحرک مانند سیلندرها یافت می شوند.

اگرچه اتصالات ممکن است جزئیاتی از طراحی کلی سیستم پنوماتیک را نشان دهند، اما شاید از سایر عناصر سیستم های پنوماتیک مهم تر باشند. اتصالات فستو پنوماتیک، همراه با لوله ها و شلنگ ها تمام اجزای اصلی سیستم را به یکدیگر متصل می کنند، بنابراین می توانند تأثیر عمده ای در کارایی، ایمنی و مصرف انرژی کل سیستم داشته باشند.

چگونه اتصالات پنوماتیک مناسب را انتخاب کنیم

دانستن چگونگی یک انتخاب درست و مناسب از اتصالات پنوماتیک که انتظارات سیستم را برآورده کند، ضروری می باشد. قبل از انتخاب و تهیه اتصالات فستو می بایست موارد زیر بررسی شوند:

 • محیط خاصی که سیستم و تجهیزات در آن قرار دارند و کار می کنند
 • محدوده فشار و دمای سیستم
 • هرگونه تأییدیه ای که ممکن است برای تجهیزات و اجزای آن مورد نیاز باشد
 • مواد سازنده اجزای اتصالات
 • نوع و اندازه لوله ها و شلنگ های مورد نیاز و مورد استفاده در سیستم
 • و …

توجه به مواردی که در ادامه مطرح می شوند می توانند در انجام یک انتخاب بهینه به شما کمک کنند.

طراحی

اتصالات فستو پنوماتیک باید جریان مناسب و مطلوب سیال را با توجه به فشار تعیین شده فراهم کنند. لوله ها و شلنگ ها باید به ساده ترین شکل ممکن پیکربندی شوند، به طوری که در عبور سیال از سیستم، انرژی از بین نرود. به منظور صرفه جویی و عدم هدررفت انرژی اتصالات مستقیم نسبت به سایر گزینه ها مناسب تر هستند.

هنگام انتخاب اتصالات فستو پنوماتیک، برخی از عوامل اصلی محیطی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

دمای سیستم

هر نوع از اتصالات فستو برای کار در محدوده دمایی مشخصی طراحی و تولید می شود؛ بنابراین می بایست این مسئله را حتماً مد نظر قرار داد. ضمن اینکه باید توجه کرد که دمای محیط هوای ورودی به سیستم، بر خروجی هوای فشرده تأثیر می گذارد. همچنین این یک واقعیت است که افزایش دمای کار باعث کاهش فشار عملکرد لوله های پلی اورتان و نایلون می شود.

دمای سیستم

وجود آلاینده های محیطی

شایع ترین آلاینده های هوا، آب، روغن و ذرات معلق مانند خاک، زنگ زدگی و تراشه های فلزی است چنین آلودگی هایی در ورودی هوا معمولاً توسط سیستم فیلتراسیون حذف می شوند. روان کننده در بعضی از انواع کمپرسورها به عنوان ماده خنک کننده نیز عمل می کند، اما گاهی اوقات این خطر وجود دارد که روان کننده گرم شده به هوای ورودی برگردد و در آنجا آلودگی ایجاد کند. وجود آلاینده های اضافی به شکل باکتری یا میکروارگانیسم‌ها نیز می توانند در برخی از انواع کاربردها مانند داروها یا مواد غذایی، موضوعی حیاتی باشند.

وجود فضای فیزیکی کافی

ساده به نظر می رسد، اما اطمینان از وجود فضای کافی در اطراف محیط نصب اتصالات فستو، برای ایجاد بهترین ساختار پیکربندی شده و همچنین دسترسی کافی به اجزا جهت نگهداری و تعمیرات، ضروری است؛ بنابراین فضا باید به اندازه مناسب در نظر گرفته شود. تا لوله کشی به طور آسان و طبیعی و صحیح انجام گیرد.

محدوده فشار قابل اعمال به سیستم

اتصالات فستو پنوماتیک اغلب بر اساس مشخصات تجهیزات و عملکردهایی که برای انجام آن ها طراحی شده اند، برای برخی از محدوده های فشار عملیاتی درجه بندی می شوند. این محدوده فشار اگر فشار عملیاتی صحیح به شکل قابل توجهی کمتر یا بیشتر شود، می تواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود و اجزای سیستم احتمالاً نشت می کنند، شکسته می شوند یا مهر و موم خود را تحت فشار از دست می دهند.

به طور کلی، اگر سیستم شما تحت فشار بیش از دامنه عملکردی مشخص شده یا پایین تر از آن کار کند، عملکرد سیستم شما آسیب می بیند. اگر فشار بالاتر از محدوده تعیین شده باشد، می تواند از طریق انفجارها و نشتی منجر به خرابی سیستم شود و اگر پایین تر از حد مشخص باشد، احتمالاً سیستم کار نمی کند، زیرا انرژی ورودی کافی را نخواهد داشت.

جنس اتصالات

هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه انتخاب صحیح اتصالات پنوماتیک برای برنامه خود، باید مواد مختلفی را که معمولاً در ساخت اتصالات فستو استفاده می شوند، بررسی کنید تا خصوصیات فیزیکی مختلف آن‌ها، سازگاری گاز و واکنش آن‌ها به عنوان مثال در تغییرات دما مشخص شود. آلومینیوم، برنج، فولاد ضد زنگ، طیف خاصی از پلاستیک ها و کامپوزیت از جمله موادی هستند که در تولید اتصالات فستو استفاده می شوند.

محدوده فشار قابل اعمال به سیستم

سؤالات متداول

 1. اتصالات فستو پنوماتیک چیست؟

اتصالات فستو اجزایی هستند که برای اتصال لوله ها، شلنگ ها و سایر ابزارهای جریان سیالات به یکدیگر استفاده می شوند. آن‌ها در سیستم های آب، پنوماتیک و هیدرولیک رایج هستند و به طور کلی و ویژه برای یکی از انواع سیالات پرکاربرد طراحی می شوند. اتصالات فستو انواع مختلفی دارند که می توان آن‌ها را بر اساس کاربرد، اندازه، پیکربندی، شکل، ماده، نوع رزوه، نوع اتصال و غیره طبقه بندی کرد.

 1. اتصالات فستو از نظر شیوه اتصال چه انواعی دارند؟
 • اتصالات توپی و آستین، اتصالات فستو فشاری
 • اتصالات استاندارد فشرده سازی
 • اتصالات نوع نیش دار
 • اتصالات مشعل یا مخروطی
 • اتصالات چین دار
 • و …
 1. اتصالات فستو T شکل چه نوع اتصالاتی هستند؟

اتصالات فستو پنوماتیک T شکل، به منظور فراهم آوردن قابلیت اتصال مستحکم و ایمن با پورت های رزوه ای، از مکانیزم فشاری بهره گیری می کنند. این اتصالات را می توان به شیوه ای آسان و نیز سریع نصب کرد. در اتصالات فستو T شکل، جنس اتصالات انتهایی و نیز اتصالات شاخه ای می تواند از دو ماده مختلف باشد.

 1. توجه به چه مواردی می تواند در انتخاب اتصالات مناسب کمک کننده باشد؟

قبل از انتخاب و تهیه اتصالات می بایست موارد زیر بررسی شوند:

 • محیط خاصی که سیستم و تجهیزات در آن قرار دارند و کار می کنند
 • محدوده دما و فشار سیستم
 • هرگونه تأییدیه ای که ممکن است برای تجهیزات و اجزای آن مورد نیاز باشد
 • مواد سازنده اجزای اتصالات
 • نوع و اندازه لوله ها و شلنگ های مورد نیاز و مورد استفاده در سیستم
 • و …
 1. چرا توجه به محدوده فشار موجود در سیستم می تواند در عملکرد اتصالات مؤثر باشد؟

به طور کلی، اگر سیستم شما تحت فشار بیش از دامنه عملکردی مشخص شده یا پایین تر از آن کار کند، عملکرد سیستم شما آسیب می بیند. اگر فشار بالاتر از محدوده تعیین شده باشد، می تواند از طریق انفجارها و نشتی منجر به خرابی سیستم شود و اگر پایین تر از حد مشخص باشد، احتمالاً سیستم کار نمی کند، زیرا انرژی ورودی کافی را نخواهد داشت.

فهرست