بررسی جک های پنوماتیکی شرکت فستو

جک پنوماتیکی فستو آلمان { سیلندر } پرمصرف ترین محصولات پنوماتیک در ماشین های پنوماتیک در صنایع بشمار می روند در این مقاله به بررسی جامعی از مدل های مختلف جک های پنوماتیک تولید شده توسط کمپانی بزرگ فستو آلمان پرداختیم که از بزرگترین شرکت های تولید کننده لوازم پنوماتیک در جهان بشمار می رود.

شرکت فستو، یک شرکت مهندسی آلمانی پیشرو در صنعت تولید انواع محصولات پنوماتیک و اتوماسیون است که در سال 1925 میلادی در شهر اسلینگن آم نکا تاسیس شد. این شرکت با هدف بهینه سازی فرآیند های مختلف صنعتی به تولید قطعات و تجهیزاتی مانند عملگر ها و سیلندر پنوماتیک، عملگر های الکترومکانیکی موتور ها، گریپر، تکنولوژی های وکیوم سیستم های کنترل و … در 61 کشور جهان می پردازد که با توجه به این مشخصات می توان فستو را جزو صنایع هدایت کننده صنعت جهان دانست.

در مقاله به بررسی انواع جک پنوماتیکی فستو آلمان خواهیم پرداخت، پس در ابتدا نگاهی خلاصه وار به ساختار، طراحی و نحوه کار جک پنوماتیکی فستو آلمان خواهیم داشت:

جک های پنوماتیک گروهی از عملگر های پنوماتیک هستند که توسط هوای فشرده ورودی کار میکنند و از نیروی آن برای اعمال فشار به پیستون و حرکت آن استفاده می کنند. به این صورت که در ابتدا هوا از ورودی جک وارد شده در سیلندر متراکم گشته و صفحه ای که شفت جک به آن متصل است را حرکت داده و پیش می برد.

معمولا جک های پنوماتیک برای فعالیت تا حداکثر فشار 12 بار از هوا را مصرف میکنند و می توانند به صورت خطی یا چرخشی به حرکت در بیایند و به سرعت 10 میلی متر بر ثانیه تا 3 متر بر ثانیه نیز برسند.

از مهمترین متغیر های جک های پنوماتیک می توان به طول کورس و قطر پیستون اشاره کرد:

طول کورس: فاصله ی بین نقطه شروع حرکت میله پیستون تا آخرین نقطه ای که میله پیستون میتواند به آن برسد طول کورس نام دارد که در واحد میلیمتر بیان میشود و معمولا بین 1 تا 2000 میلیمتر تغییر میکند.

قطر پیستون: با توجه به اینکه پیستون محل پر شدن و تراکم هوای پرفشار مورد نیاز برای حرکت جک است پس اندازه آن تاثیر به سزایی در خروجی جک خواهد داشت. که در قسمت انواع جک پنوماتیکی فستو آلمان قطر های مختلف را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی جک های پنوماتیکی شرکت فستو

انواع جک پنوماتیکی و کاربرد آن ها:

جک پنوماتیکی فستو آلمان به دو گروه کلی سیلندر های تک کاره یا یک طرفه و سیلندر های دوکاره یا دوطرفه تقسیم می شوند.

جک های یک کاره یا یک طرفه:

این گروه از سیلندر ها تنها توانایی انجام کورس حرکتی در یک جهت را دارند. به این صورت که هوای فشرده از یک سمت وارد پیستون شده، در پشت پیستون جمع شده و پیستون را حرکت می دهد. هرگاه فشار هوای ورودی قطع شود و هوای پشت پیستون تخلیه شود و سیلندر شروع به خالی شدن کند پیستون و میله پیستون به کمک نیروی فنر به جای اول خود باز میگردند.

این گروه از جک های پنوماتیک در کار های فشرده سازی و پرس و یا جدا کردن قطعات از قالب کاربرد دارند.و همینطور به علت نیروی فنر که خلاف جهت نیروی فشار هوا فعالیت می کند ده درصد از بازده انرژی خود را از دست می دهند و با توجه به طول میله پیستون و کورس فنر طول خروج سیلندر محدود است، اما از مزایای استفاده از آن ها می توان به مصرف هوا تنها هنگام حرکت جک و توانایی توقف در فاصله دقیق با قطع جریان هوا اشاره کرد.

انواع جک پنوماتیکی و کاربرد آن ها
نتیجه‌ای پیدا نشد.

جک های دوکاره یا دو طرفه :

تفاوت این سیلندر ها با سیلندر های یک طرفه در توانایی آن ها در حرکت به کمک فشار هوا در دو سمت و عدم استفاده از فنر است. به طوری که در دو طرف پیستون ورودی هوا وجود دارد و به کمک پر و تخلیه شدن هوای فشرده جک به حرکت در می آید.

در انواعی از این نوع سیلندر ها از هر دو طرف میله پیستون خارج شده است تا جک بتواند از هر دو طرف کار انجام دهد، که در این نوع از جک ها نیروی کار جک در حرکت به هر دو سمت برابر است. در صورتی که اگر میل پیستون تنها از یک سمت خارج شده باشد به دلیل عدم وجود در طرف دیگر، فشار هوا در سمت فاقد میله بیشتر خواهد بود.

نحوه کار در این نوع از سیلندر ها به این صورت است که هوا از پورت ورودی یک سمت وارد شده و جک را حرکت می دهد و اگر جریان هوا معکوس شود و هوا وارد بخش مقابل شود جک به مکان اولیه برمیگردد. از مزایای این نوع از جک ها میتوان به قابلیت استفاده دو طرفه از آن ها و همینطور توانایی ترکیب آن ها با هم برای توقف شفت در نقاط مختلف اشاره کرد.

جک های دوکاره یا دو طرفه

انواع سیلندر فستو :

امروزه جک پنوماتیکی فستو آلمان در انواع مختلف و در تنوع گستره ای تولید می شوند، که می توان سیلندر های دارای شفت، یک طرفه، فشرده، استوانه ای و یا کلمپ را نام برد که به بررسی هر یک می پردازیم:

سیلندر با میله پیستون فستو :

به طور معمول یک سیلندر پنوماتیک از پنج قسمت عمده تشکیل شده است :

  • بشکه سیلندر
  • درپوش بلبرینگ
  • درپوش پایانی
  • پیستون
  • میله پیستون

البته این ها همه موارد تشکیل دهنده یک پیستون نیستند، و اجزای کوچکتری مانند مهره ها، یاطاقان، آهن ربا های دائمی و … نیز وجود دارند، در قسمت های فوق قرار می گیرند. برای مثال به طور استاندارد یک آهنربا برای تعیین مکان پیستون در داخل سیلندر تعبیه می شود.

ضربه گیر درپوش های انتهایی: هنگام فعالیت یک جک پنوماتیک سرعت پیستون قبل از رسیدن به انتهای مسیر باید کاهش پیدا کند تا از برخورد کردن و آسیب دیدن به قطعات جلوگیری شود. اگر این عمل به درستی صورت نگیرد به علت ضربات حاصل از عملکرد پیستون نه تنها جک بلکه کل ماشین پنوماتیک شما دچار آسیب خواهد شد.

سیلندر پنوماتیک فستو به طور استاندارد در هر دو درپوش واجد ضربه گیر های مناسب است که در دو نوع تنظیم شونده توسط اپراتور و خود تنظیم شونده عرضه می شوند که ضربه گیری انتهایی پیستون از پیچ های قابل تنظیم بهره می برند که امروزه سیلندر فستو آلمان دارای پیچ های خودکار که احتیاج به تنظیم دستی را به کمترین حد خود کاهش داده است و احتمال بروز آسیب برای تجهیزات شما را به حداقل می رساند..

همچنین آخرین تغییرات و بهینه سازی هایی که توسط این شرکت در ساختار سیلندر ها، اعم از درپوش های انتهایی کوتاه تر، مقاومت دمایی بالا و توان مقاومت بیشتر در مقابل خوردگی، جک پنوماتیک فستو آلمان را به انتخاب  مناسبی برای نیاز های صنعتی تبدیل کرده است.

این سیلندرها با دریافت سه ورودی جرم (Mass)، ضربه (Stroke)، موقعیت بر حسب زمان (Positioning time) به سادگی قابل کنترل و تنظیم اند.

از انواع سیلندر دارای شفت می توان به سیلندر های فشرده، با طول کورس کوتاه، تخت، استوانه ای و مینیاتوری و … اشاره کرد.

انواع سیلندر فستو

سیلندر های استوانه ای و انواع آن ها :

سیلندر هایی با پیستون دایره ای یا بیضی شکل اند، که با توجه به طراحی دایره ای شکل آن ها در فضا های تنگ تر قابل استفاده اند. گزینه اتصال کلید های مجاورتی برای تعیین مکان پیستون موجود می باشند. جک پنوماتیکی فستو آلمان در طرح استوانه ای با قطر 2.5 تا 63 میلیمتر تولید و با استاندارد ISO 6432 ارائه می شود و در دو مدل یک طرفه و دو طرفه موجود می باشد.

سیلندر های استوانه ای و انواع آن ها

سیلندر دوطرفه DNSU:

این نوع از سیلندر های استوانه ای در قطر های بین 8 تا 25 میلیمتر و همینطور 32 تا 63 میلیمتر قابل تولید هستند و منطبق بر استاندارد ISO 6432 می باشند. دارای سیستم تعیین موقعیت پیستون آهنربایی می باشند و بر اساس اعلام شرکت فستو آلمان توان سرویس دهی بلند مدت را دارند. و پیچ ضربه گیری در درپوش انتهایی به صورت خودکار را دارا هستند.

سیلندر دو طرفه DNSU-s:

در واقع نسخه باریک تر، فشرده تر و کوچکتر گروه قبلی است که برای فضا های تنگ تر طراحی شده است. و تمامی ویژگی های سری DNSU را دارا است. با قطر های 8 الی 63 میلیمتر تولید می شوند و تا حدود 40% از مدل DNSU مشابه خود کوتاه تر هستند.

سیلندر های یک طرفه ESNU:

این سیلندر های استوانه ای نیز منطبق بر استاندارد ISO 6432 ساخته می شوند و در قطر های 8 تا 63 میلیمتر با قدرت ها و سرعت های مختلف قابل عرضه هستند، با این تفاوت که برای بازگشت پیستون به مکان اولیه به نیروی هوا احتیاجی ندارند. دارای آهنربای تعیین موقعیت پیستون جزو تجهیزات استاندارد این سری بشمار می آید.

از ویژگی های مشترک سری های ESNU و DSNU از جک پنوماتیکی فستو آلمان می توان به درپوش انتهایی کوتاه، قابلیت ایجاد تغییرات در شفت به صورت دلخواه شما، اشکال مختلف درپوش های ابتدایی و انتهایی برای اتصالات مختلف و ضربه گیر های خودکار برای دریافت ضربه های حاصل از حرکت پیستون اشاره کرد.

سیلندر های DPRA:

سیلندر های استوانه ای ساخته شده از فولاد ضد زنگ غیر قابل تعمیر، طراحی بهینه در مصرف فضا، قابل اتصال به لوازم جانبی مختلف و متنوع و مناسب برای سیستم های بسته بندی و جا به جا کردن ریل های هدایتی. این جک ها در سه حالت یک طرفه برای هل دادن یا کشیدن و یا حالت دوطرفه عرضه  میشوند. تولید شده در 7 قطر مختلف از 4/3 اینچ تا 2.5 اینچ. نصب آسان انواع درپوش انتهایی و مفاصل به بلبرینگ ها که به راحتی می توانید در طراحی های قبلی نصب کرده و از آن استفاده کنید.

بهترین گزینه برای تعمیر و نگهداری سیستم های قدیمی تر هستند.

سیلندر های یک طرفه ESNU

فروش ویژه جک های پنوماتیکی کمپانی Festo

ارائه موجودی و لیست قیمت جک های پنوماتیکی کمپانی Festo به همراه گواهی اصالت کالا و گواهی سرتیفیکیت ریپورت

سیلندر های EG-PK:

جک پنوماتیکی فستو آلمان که به صورت استوانه ای و یک طرفه در قطر های 2.5 تا 6 میلیمتر تولید می شوند و به علت تطابق با استاندارد I.D میتوانید به طور مستقیم انواع شلنگ را به آن متصل کنید. جزو رده میکرو سیلندر ها بوده و به دلیل طراحی ظریف و باریک، مناسب برای سیستم های مونتاژ کوچک، اتاق تست کیبورد و یا تست های مختلف گوشی های تلفن. تولید شده از فولاد ضد زنگ و مقاوم به خوردگی. فاقد قابلیت نصب سنسور تشخیص موقعیت پیستون.

سیلندر های CRDSNU:

این سیلندر های استوانه ای به علت طراحی ساده به سادگی قابل نظافت اند. این سری از سیلندر ها با قطر بین 12 تا 63 میلیمتر عرضه شده و مطابق با استاندارد های ISO 6432 تولید می شوند. و به طور استاندارد واجد یک سنسور آهنربایی دائمی برای تشخیص محل پیستون اند. همچنین دارای پیچ تنظیم شونده ضربه گیر هستند که می توان از مدل های خود تنظیم شونده نیز در آن ها استفاده کرد. که این سیستم نیاز به دستکاری جک را کاهش داده و عملیات تمیز کردن آن ها را ساده می کند.

کمپانی فستو مجموعه ای از مواد مقاوم به آب را برای استفاده در محیط های نامناسب پیشنهاد می دهد. همینطور تعداد بسیاری از انواع آپشن های انتخابی مانند لوازم مربوط به سیلندر ها، سنسور ها، و انواع لوازم متصل شونده بر روی شفت را می توانید برای جک پنوماتیکی فستو آلمان خود برگزینید.

سیلندر CRDNG:

ویژگی قابل توجه این رده از جک پنوماتیکی فستو آلمان مقاومت بالا نسبت به خورندگی در مقابل اسید ها و باز ها می باشد. این سیلندر استوانه دارای 4 میل مهار و مطابق با استاندارد ISO 15552 تولید می شوند. سنسور های تعیین مکان میتوانند توسط کیت های جانبی بر روی میل های مهار نصب شوند. و ضربه گیر های این رده از نوع تنظیم شونده توسط اپراتور اند.

سیلندر های CRDNG در قطر 32 تا 125 میلی متر تولید می شوند و در مدل های تک شفت و دو سر شفت و مقاوم به دما موجود اند. و قابلیت نصب سنسور های مجاورتی به صورت جداگانه دارند.

سیلندر CRDNG

سیلندر CRDH:

این دسته از جک پنوماتیکی فستو آلمان به شکل استوانه ای، طراحی ساده، قطعات از جنس فولاد مقاوم، سنسور تعیین مکان پیستون به طور استاندارد و ضربه گیر های تنظیم شونده توسط اپراتور دارند. این جک ها برای فعالیت در دمای بالاتر از 120 درجه سانتیگراد طراحی شده اند و گزینه های بسیاری برای اتصال به شفت را به شما پیشنهاد می دهند.

سیلندر CRDH

سیلندر های ضد زنگ:

این سری از جک پنوماتیکی فستو آلمان از بدنه فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که در مقابل خوردگی و زنگ زدگی حتی در سخت ترین شرایط جوی مقاوم اند. که در تولید آن ها از فولاد ضد زنگ 1.4303 و 1.4401 استفاده می شود. و به سادگی می توان آن ها را تمیز کرد زیرا در مقابل مواد شیمیایی خورنده نیز به خوبی مقاومت می کنند. این سری از سیلندر ها بر اساس ISO 1552 (ISO 6431 , VDMA 24562) تولید می شوند.

سیلندر های ضد زنگ

سیلندر های فشرده، طول کورس کوتاه و تخت:

این سیلندر ها واجد شفت و معمولا با طول کورس های کوتاه و فشرده شده مخصوص مکان های کوچک تولید می شوند.

سیلندر های فشرده ADN:

سری ADN جک پنوماتیکی فستو آلمان جزو سیلندر های فشرده می باشند که نسبت به جک های طول کمتری دارند با اینحال طول کورس آن ها با جک های استاندارد برابر است. این جک ها مطابق با استاندارد های ISO 21287 تولید می شوند که در مقایسه با جک های تولیدی با استاندارد ISO 15552 50% طول کمتری دارند. دارای گزینه های زیادی برای اتصال به صورت جانبی و همینطور امکان نصب سنسور موقعیت نیز دارند. در قطر های 12 تا 100 میلیمتر تولید می شوند. و به صورت دوطرفه تولید می شوند.

سیلندر های فشرده ADN-S :

این سیلندر ها فوق العاده فشرده و سبک و کوچک هستند و گزینه های مناسبی برای حرکت هایی با طول کوتاه بشمار می آیند همچنین دارای شفت مغناطیسی برای جایگذاری سنسور مجاورتی تعیین محل نیز می باشند.

سیلندر فشرده AND-GF:

شفت این جک پنوماتیک امکان چرخش ندارد و علت آن استفاده هم زمان از دو شفت راهنما و یک صفحه است که بعد از نصب رزوه های موجود در سر شفت را از دسترس خارج می کنند. این جک پنوماتیک بر اساس استاندارد ISO 21287 تولید شده و در دو مدل دو سر شفت و یا مدلی با شفت توخالی ارائه می گردد. ساختار مستحم آن نسبت به فشار های جانبی به خوبی مقاوم بوده و قابلیت نصب سنسور مجاورتی نیز دارند.

سیلندر فشرده AND-EL:

ویژگی این سیلندر ها وجود قفل های مکانیکی در یک سمت یا دو سمت سیلندر است که به دلخواه کاربر متغیر می باشد، این قفل های توسط فشار هوای فشرده باز می شوند. رزوه های این سری از سیلندر فستو نیز دارای نری و مادگی می باشد و بر اساس استاندارد ISO 21287 تولید می شوند. همینطور امکان نصب سنسور تشخیص موقعیت نیز در این سیلندر پنوماتیکی موجود است.

سیلندر فشرده AEN:

این رده از جک پنوماتیکی فستو آلمان جک های یک طرفه به شمار می آیند و برای بازگشت از فنر کارگذاشته شده در درون سیلندر استفاده کرده و به فشار هوا بی نیاز اند. که با توجه به نحوه نصب پیستون می توانید محل بازگشت را موقعیت بسته شدن یا موقعیت باز شدن در نظر بگیرید.

این سری از جک پنوماتیکی فستو آلمان نیز بر اساس استاندارد ISO 21287 تولید شده امکان نصب سنسور مجاورتی تعیین مکان و گزینه های متنوع رزوه شفت به صورت نری یا مادگی می باشند و از لحاظ طول 50% نسبت به جک های ISO 15552 کوتاه تر می باشند در حالی که طول کورس برابر یا آن ها دارند.

سیلندر فشرده AEN-S:

نسخه فشرده تر و سبکتر جک های AEN که برای قرارگیری در فضای کوچک و حرکت های کوچک ایده آل بوده و نسبت به جثه کوچک خود از قدرت مناسبی برخوردار اند.

سیلندر فشرده CDC:

سیلندر های فشرده CDC در اندازه های مشابه با سری AND و بر اساس استاندارد ISO 21287 تولید می شوند و نسبت به جک های ISO 15552 تا 50% طول کوتاه تری دارند. طراحی این محصول به طور یکنواخت و صاف و یکدست است به طوری تمیز کردن آن بسیار ساده است همینطور این سیلندر ها از بدنه فولادی مقاوم به شوینده های رایج بهره میبرند. امکان نصب سنسور تعیین موقعیت در سیلندر های CDC نیز موجود است و گزینه های گسترده ای از ویژگی های مختلف قابل نصب را به شما عرضه میکنند.

سیلندر های فشرده، طول کورس کوتاه و تخت

سیلندر فشرده ADVU:

سیلندر های ADVU نسخه های قدیمی تر سیلندر های فشرده ADN می باشند و جزو سیلندر های رایج صنایع کنونی بشمار می آِیند اما در آِینده نزدیک جزو محصول های خارج از رده کمپانی فستو خواهند بود. در این سری از جک ها نیز میتوانید با استفاده از دو شفت راهنما و یک صفحه از چرخش شفت جلوگیری کنید و در صورت تمایل امکان نصب سنسور مجاورتی را نیز خواهید داشت.

سیلندر فشرده AEVU:

نسخه های ADVU و ADN جک های دوطرفه بوده و نسخه های AEVU و AEN نیز نسخه های یک طرفه این گروه از جک های پنوماتیک بشمار می آیند و از قابلیت های مشابه آن ها نیز برخوردارند.

سیلندر فشرده ADVUL:

سیلندر های ADVUL نیز نسل قدیمی تر سیلندر های فاقد چرخش ADNGF به شمار می آیند و مانند دو گروه قبلی اگرچه به وفور در صنایع فعلی استفاده  می شوند اما در آینده نزدیک جزو محصولات خارج رده فستو خواهند بود. و از قابلیت های مشابه ADNGF پشتیبانی می کنند، اعم از امکان ممانعت از چرخش شفت، مدل های دو سر شفت و دارای شفت توخالی و همینطور امکان نصب سنسور مجاورتی تعیین مکان.

سیلندر فشرده DPDM:

سیلندر های DPDM بسیار سبک و کوتاه اند و در مدل های متنوعی تولید می شوند که می توان آن هارا به طور مستقیم به محل پیچ کرد. و ثابت بوده و چرخش ندارند و در هر دو مدل یک طرفه و دو طرفه موجود می باشند تا پاسخگو به انواع نیاز های شما باشند. و مانند ورژن های دیگر از سنسور تعیین محل مجاورتی نیز پشتیبانی می کنند.

سیلندر های تخت DZF:

این سری از جک پنوماتیکی فستو آلمان به صورت تخت، سیلندر های دوطرفه و با طراحی فشرده مستطیلی شکل با بدنه تخت و پیستون بیضی شکل اند که مناسب قرار گیری در مکان های باریک هستند و برخلاف سری ADN از یک سمت متصل شده و لوازم اتصالی آن در یک سمت قرار می گیرند. به علت طراحی خاص خود چرخشی در آن ها مشاهده نمی شود، بسیار کارآمد برای سیستم های مونتاژ اند. و مثل دیگر مدل ها از سنسور مجاورتی و رزوه ای نر و مادگی پشتیبانی می کنند.

سیلندر تخت DZH:

ساختار این سیلندر ها مانند دیگر سیلندر های تخت از یک سیلندر فشرده و باریک مستطیلی شکل همراه پیستون با شکل بیضی است. اما در طول کورس برابر، طول بیشتری دارند و علت آن وجود ضربه گیر های پنوماتیک است. همانند ورژن قبلی به علت طراحی آن ها دچار چرخش نمی شود و امکان نصب سنسور های مختلف و رزوه ای نر و مادگی در آن ها موجود است.

سیلندر تخت EZH:

سیلندر های یک طرفه و بسیار فشرده و باریک به همراه پیستون مستطیلی شکل اند که وظیفه برگشت پیستون به مکان اولیه در آن ها توسط فنر داخل آن ها و بدون نیاز به نیروی هوای فشرده صورت میگیرد. این سری نیز از مشخصات سیلندر های تخت قبلی پیروی کرده و از قابلیت های آن ها پشتیبانی می نماید.

سیلندر های کارتریجی و مولتی مونت:

سیلندر های کارتریجی مدلی از جک پنوماتیکی فستو آلمان میباشند که به عنوان کارتریج هایی که می توانند به طور مستقیم به داخل محفظه پیچ شده و متصل شوند.

سیلندر های مولتی مونت نیز گروهی از سیلندر ها هستند که می توان آن هارا از یک سمت یا سمت های مختلف به محفظه پیچ کرد و برای این کار نیاز به هیچ گونه لوازم یدکی ای نیاز ندارند.

سیلندر متراکم DPDM:

این سیلندر که در بخش سیلندر های متراکم نیز مورد بررسی قرار دادیم به علت توانایی آن در پیچ شدن به طور مستقیم و بدون نیاز به لوازم اتصالی و جانبی دیگر در این گروه نیز قرار می گیرد و از ویژگی های دیگر آن می توان به تنوع در طول شفت علاوه بر طراحی فشرده و ثابت و بدون چرخش آن و وجود هر دو مدل دو طرفه و یک طرفه اشاره نمود.

سیلندر کارتریجی EGZ:

طراحی فوق العاده ظریف و کوچک این سیلندر آن را به یک وسیله ایده آل برای دستگاه های IVD-POC تبدیل کرده است که حداقل فضا را برای فعالیت نیاز دارند و به صورت یک طرفه کار میکنند.

سیلندر های کارتریجی و مولتی مونت

قیمت سیلندر فستو و نحوه ارزش گذاری :

با توجه به این امر که در تمامی بخش های فعالیت صنعتی قیمت گذاری یک امر با اهمیت و موثر است هر چه اطلاعات مصرف کنندگان و خریدار در مورد قیمت سیلندر فستو آلمان و ارزش جک های پنوماتیک که پرمصرف ترین تجهیزات پنوماتیک هستند بیشتر باشد، علاوه بر کمک به شما در انتخاب درست مناسب ترین محصول برای پاسخگویی به نیاز هایتان، میتواند از پرداخت هزینه بیشتر و ضرر های احتمالی جلوگیری کند.

در بازار رقابتی امروز عوامل بسیاری بر روی قیمت محصولات تاثیر می گذارند که از مهم ترین آن ها می توان به کیفیت محصولات و خدمات پس از فروش آن ها مثل گارانتی، طول زمان تحویل و … اشاره نمود.

همانطور که ملاحظه نمودید جک پنوماتیکی فستو آلمان به مدل های گسترده و مختلفی تقسیم می شوند. در این میان در بازار ایران و در بین سیلندر های پرمصرف مدل هایی که در حال کنار گذاشته شدن از لیست محصولات این کمپانی هستند مانند سری ADVU و AEVU گرانترین جک ها را شامل می شوند و بعد از آن ها نیز سری DSGB به علت طراحی خاص بدنه با چهار میل مهار که آن هارا متناسب برای تحمل بار های سنگین می کند و همینطور بدنه مقاوم آن ها، قرار دارند.

در نهایت سری ADN و DSNU ارزان ترین سیلندر های موجود اند. در میانه بازه قیمتی نیز مدل های پرطرفدار DSBC موجود اند که در کنار قیمت مناسب طول عمر کاری بسیار خوبی دارند.

اما می پردازیم به یک سری نکات مهم که باید در مورد قیمت گذاری بدانید. هر مدل از هر سیلندری در هر قطر و با هر گونه تجهیزات ثابت و پیشفرض مانند پیستون ها، درپوش ابتدایی، درپوش انتهایی و ضربه گیر ها یک قیمت ثابت دارد اما تجهیزاتی دیگری نیز هستند که در قطر ثابت، با تغییر طول شفت روی قیمت آن تاثیر می گذارند.

بر این اساس، قیمت جک پنوماتیکی فستو با افزایش قطر و طول شفت افزایش می یابد که این مورد اهمیت انتخاب پیستون درست و مناسب نیاز شما را نشان می دهد زیزا با انتخاب صحیح می توانید هم هزینه اولیه خرید جک را کاهش داده و هم استفاده بهینه ای از هوای فشرده مصرفی داشته باشید.

در تولید جک های شرکت فستو همیشه به طور استاندارد طول کورس های متنوعی تولید می شوند که در کاتالوگ هر محصول ذکر می شوند که انتخاب این طول کورس ها مزایایی برای شما به همراه دارد. در وهله اول این طول کورس ها از قبل تولید شده و در انبار ها موجود هستند که به معنی تحویل فوری محصول مورد نیاز شماست. از طرفی به علت تولید عمده این محصولات، هزینه کلی کاهش پیدا کرده و نسبت به طول کورس های سفارشی قیمت های به مراتب کمتری دارند.

برای مثال یک طول کورس استاندارد در یک قطر ثابت قیمت کمتری از طول کورس سفارشی با طول کوتاه تر دارد. بر این اساس مصرف کنندگان و فعالان حوزه صنعت می توانند با بررسی این محصولات قبل از طراحی سیستم ها و دستگاه ها هم در زمان و هم در هزینه اولیه خود صرفه جویی کنند.

نکته دیگر آن که معمولا محصولاتی از فستو که در مقرر است در آینده نزدیک از لیست تولیدات این شرکت خارج شوند به طور شدیدی افزایش می یابند در حالی که قیمت محصولات جایگزین معرفی شده بسیار پایین تر از آن ها هستند. مانند قیمت سیلندر های ADVU و AEVU در مقایسه با جک های ADN و AEN . که در نظر گرفتن این مورد می تواند تاثیر شایانی در کاهش هزینه های اولیه شما داشته باشد.

و نکته آخر آن که در کاتالوگ های جک پنوماتیکی فستو آلمان محصولات پرکاربرد و محبوب تر با یک ستاره آبی در کنارشان مشخص می شوند که این دسته از محصولات معمولا از لحاظ قیمتی شرایط مناسب تری دارند.

در این مطلب تلاش کردیم در تا حد امکان شما را با انواع مدل های تولیدی شرکت فستو آلمان آشنا کنیم، اما فراموش نکنید پس از انتخاب جک مورد نیاز و متناسب با فعالیت خود به کاتالوگ محصول مراجعه کرده و اطلاعات تکمیلی از قبیل طول شفت، قدرت و اندازه های هر مدل در آن زیر گروه را مطالعه نمایید. انتخاب سیلندر مناسب می تواند تاثیر بسزایی بر بازده کاری صنعت شما داشته باشد.

منبع : کلید کنید

[jwp-video n="1"]

اشتراک گذاری این صفحه در شبکه های اجتماعی

keyboard_arrow_up